Protihrupna ograja v dolžini 1 km = elektrika za 50 gospodinjstev
Nizozemski inženirji iz Eindhovenske tehniške univerze razvijajo protihrupne panele, ki so hkrati tudi fotovoltaični sprejemniki. Ograja, ki bo ob enem varovala okolico pred hrupom avtoceste, ob tem tudi sprejemala sončno svetlobo. V sprejemnikih se svetloba usmerja na robove barvnih panelov kjer se nahajajo navadne sončne celice, ki pretvarjajo svetlobo v električno energijo.

Michael Debije
Michael Debije iz oddelka za kemično energijo in kemijo pravi, da so plošče poceni, trajne, poljubne barve in sposobne pridobivanja električne energije tudi ob oblačnem vremenu. Ravno slednje je njihova velika prednosti in imajo velik potencial za uporabo.
Univerzitetna raziskovalna skupina bo izvajala teste skozi celo leto na dveh panelih zvočnih ograj širine 5 m in višine 4,5 m. V plošče je vgrajena LSC (Lumniscent Solar Concetrator) tehnologija, ki preko prozorne plasti absorbira sončno svetlobo in jo emitira na sprejemnike sončne energije v notranjosti panela
Zvočne ograje, ki lahko proizvajajo električno energijo
S testom bodo poskušali določili koliko energije je mogoče dobiti iz LSC plošč v različnih razmerah. Raziskovalna skupina ocenjuje, da bi vsak tekoči kilometer protihrupno-fotovoltaične ograje lahko proizvedel zadostno količino električne energije za pokritje potreb kar 50 gospodinjstev. (Vir: SMEITS)
Raziskava Energetske Učinkovitosti Slovenije / REUS 2015
Večina za odhod na delo ali po opravkih ne uporablja javnega potniškega prometa zato, ker v njihovem kraju ni na voljo avtobusa oz. ni primernih povezav (27 %).
![]() |
|
![]() |
|
![]() |