Izbira ustreznih sijalk je za nekatere zahtevna
Katere sijalke poznamo in uporabljamo?
V raziskavi REUS 2017 smo vprašali 1015 slovenskih gospodinjstev, da spontano navedejo vrste sijalk, ki jih poznajo in katere sijalke uporabljajo.
U Sloveniji so najbolj poznane LED sijalke, ki jih je spontano navedlo 69% anketiranih, uporablja pa jih 61% gospodinjstev. Kompaktne fluorescentne sijalke (varčne sijalke) pozna 53% anketiranih, uporablja pa jih 70% gospodinjstev. Na tretjem mestu so halogenske sijalke, ki jih je navedlo 12% anketiranih uporablja pa jih 44% gospodinjstev. Zanimivo je, da je tako imenovane neonke (fluorescentne sijalke) spontano navedlo le 9% anketiranih, uporabljajo pa se skoraj v polovici gospodinjstev. 6% anketiranih pri spontanem navajanju sijalk, ki jih poznajo ni znalo odgovoriti. Anketiranci so lahko navedli več odgovorov, zato je lahko seštevek deležev več kot 100%.
Kam po pomoč in v nakup
Na brezplačnem neodvisnem svetovalcu www.porabimanj.si lahko izračunate prihranek pri elektriki v primeru, da obstoječe sijalke ali žarnice zamenjate z bolj varčnimi. V kolikor bi kompaktne fluorescentne sijalke (navadne varčne sijalke) zamenjali z LED sijalkami lahko zmanjšate strošek porabljene energije za razsvetljavo za dve tretjini.
Zanimivo ponudbo LED sijalk boste našli tudi pri Energiji Plus, ki nudi široko paleto ugodnih paketov za dobavo električne energije in zemeljskega plina.
Svetovalna mreža ENSVET, ki deluje pod okriljem Eko Sklada, vam omogoča brezplačno svetovanje v vam najbližji svetovalni pisarni. Najbližjo svetovalno pisarno najdete na spletni strani www.ekosklad.si ali pa pokličite na brezplačno tel. številki 080 1669.
O raziskavi REUS
Raziskava REUS 2017 je sedmi val Raziskave energetske učinkovitosti Slovenije, ki se izvaja od 2009. Pobudnik in vodilni partner je Informa Echo. Partnerji, ki omogočajo raziskavo so CEU IJS, Gradbeni inštitut ZRMK, Mediana in SURS. Glavni sofinacer raziskave REUS 2017 je podjetje Borzen / Trajnostna energija.
Rajko Dolinšek
direktor Informa Echo in vodja projekta REUS