Globalni izmerjeni podatki kažejo, da je bila povprečna temperatura na celotnem planetu v mesecu oktobru višja, od povprečne za ta mesec, za rekordnih 0,98 °C.
Ameriška Nacionalna uprava za oceanografijo in ozračje (NOAA), Nacionalna letalska in vesoljska agencija (NASA) ter drugi globalni inštituti, ki spremljajo temperature po svetu, so dva tedna pred začetkom podnebne konference v Parizu objavili podatke, ki kažejo, da je naš planet na pol poti do maksimalne meje segrevanja. Ta meja se nahaja na dveh stopinjah in v okviru te se klimatske spremembe še lahko kontrolirajo.
Seznam rekordnih vrednosti v mesecu oktobru je zastrašujoč:
|
Podatki NOAA in NASA-e se ujemajo tudi z ugotovitvami japonske meteorološke agencije, ki je umestila oktober v najtoplejši mesec od samega začetka beleženja povprečnih temperatur. Tudi v slovenskem Uradu za meteorologijo na ARSO so ocenili, da bodo od sredine stoletja naprej pomladi toplejše za 1,5 °C, ostali letni časi pa celo za 2 °C!
Ne glede na to, da je letos tudi vpliv El Niña eden od najmočnejših zabeleženih v zgodovini, pa to ni odgovor na veliki dvig temperature. El Niño lahko skupaj z La Niño vpliva na dvigovanje in spuščanje živega srebra ampak trend konstantnega dviga temperature je moč pripisati med drugim tudi človeškemu faktorju in izpustom emisij toplogrednih plinov.
Kaj se bo zgodilo, če bo šla temperatura čez mejo globalnega segrevanja pri dveh stopinjah Celzija v primerjavi s povprečjem? Predvidevanja so zaskrbljujoča in ne navajajo nič dobrega.
Po izsledkih ameriškega Nacionalnega raziskovalnega sveta, Medvladnega panela za klimatske spremembe in Svetovne banke, bi lahko gozdni požari v ZDA dobili širše razsežnosti. Ob tem pa strokovnjaki še dodajajo, da bi lahko tudi orkani postali močnejši, več vrst bi bilo lahko izpostavljeno nevarnosti izumrtja, površina arktičnega ledu in količina dostopne sladke vode pa bi se lahko še naprej manjšali. (Vir: CNN)